Novinky v právu

 • 08 leden

  Zásadní novela stavebního zákona

  Zásadní novela stavebního zákona - užívání RD

  více informací
 • 17 únor

  ESLP rozhodl o výši náhrady pro tři Čechy za regulaci nájmu

  Česko musí zaplatit dohromady zhruba 2,19 milionu korun (81.000 eur) třem stěžovatelům, kteří u Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) tvrdili, že země regulací nájemného porušila jejich práva.

  více informací
 • 02 srpen

  Ne vždy je střídavá péče v nejlepším zájmu dítěte

  Ne vždy je střídavá péče v nejlepším zájmu dítěte

  více informací
 • 16 květen

  Ústavní soud - omyl v nutné obraně nedělá z člověka vraha

  Omyl v nutné obraně nedělá z člověka vraha, konstatoval Ústavní soud. Justice podle Ústavního soudu chybovala, když poslala na čtyři roky do vězení cizince, který střílel na policisty v domnění, že jde o zloděje.

  více informací
 • 11 únor

  Vláda prosadila evidenci tržeb.

  Vláda prosadila evidenci tržeb. ODS a TOP 09 zamíří k Ústavnímu soudu. Až zákon projde Senátem a podepíše jej prezident, opozice má v plánu nadapnout jej u Ústavního soudu.

  více informací
 • 06 únor

  Vláda chce zřídit centrální registr účtů

  Vláda chce zřídit centrální registr účtů, má rychleji odhalit podvodníky. Vláda schválila návrh ministerstva financí a České národní banky na zřízení Centrální evidence účtů. Registr, který bude spravovat ČNB, bude obsahovat výpis existujících účtů fyzických i právnických osob u bank a družstevních záložen.

  více informací
 • 06 únor

  Obsazenost věznic převyšuje 100%

  Obsazenost věznic přesahuje 100%. Věznice jsou od loňského roku zaplněné již přes sto procent. Ubytovací kapacita vězení v rámci České republiky (při 4m²/osoba) byla zvýšena z 20 604 na 20 794 míst.

  více informací
 • 15 září

  Úrokové sazby hypoték rostou

  Sazby hypotečních úvěrů se po roce a půl snižování odrazily od svého minima a v létě začaly růst. Zdražují již veškeré větší banky.

  více informací
 • 27 červenec

  Kontrolní hlášení DPH od 1.1.2016

  Finanční správa uveřejnila minulý týden na svém Daňovém portále informace týkající se kontrolního hlášení, které budou muset všichni plátci DPH podávat od 1. ledna 2016. Zavedení kontrolního hlášení je dalším opatřením Ministerstva financí proti daňovým únikům.

  více informací
 • 01 duben

  Novela zákona o ochraně spotřebitele

  Vláda schválila novelu zákona o ochraně spotřebitele.Rozšiřuje též kompetence České obchodní inspekce v boji proti nekalým prodejním praktikám – tzv. šmejdům, v rámci ČR i EU. Vláda schválila dne 16. 3. 2015 návrh novely zákona, předložený Ministerstvem průmyslu a obchodu, kterým se mění zákon o ochraně spotřebitele a další zákony. Návrh zavádí systém mimosoudního řešení sporů – konciliaci – která urychlí a zjednoduší urovnávání sporů mezi spotřebiteli a prodejci či výrobci. Rozšiřuje též kompetence České obchodní inspekce v boji proti nekalým prodejním praktikám – tzv. šmejdům, v rámci ČR i EU.

  více informací