Občanské právo

 • 26.7.2016

  Dědictví a dluhy

  Dobrý den, ze zákona se dědí i dluhy. Jak je to ale v případě dědictví ze závěti? Pokud v ní zůstavitel odkáže dědici konkrétní majetek (dům, finanční částku a pod.) vyhne se tak dědic zdědění případných dluhů? Děkuji, Petr H.

  detail dotazu a odpověď
 • 11.5.2016

  Dědictví a dluhy

  Dobrý den,přemýšlím jak formulovat,sepsat závěť. Za doby manželství jsme získali družstevní byt,který asi budeme muset převzít do osobního vlastnictví.Bydlíme zde spolu s dospělým synem.Chci aby jednou tento byt patřil pouze synovi.Před časem jsem zdědila po otci družstevní byt. Bydlí v něm dcera s rodinou. Později jsme ho vzali do osobního vlastnictví. V katastru nemovitostí jsme s manželem psáni oba. Manžel po rodičích zdědil domek, bez vody, topení...přesto si ho chce nechat.Je psán pouze na něj. Máme ale ještě jednoho syna. Má letité dluhy, které nesplácí. Ani sám už neví komu a kolik dluží.Navíc ho to nezajímá. Nemáme žádné peníze na vyplacení dědických podílů naším dětem. Oni totéž. Jak to udělat? Existuje jiná možnost než syna s dluhy vydědit, aby jeho exekutoři neohrozili bydlení nás všech? Jak to udělat aby přeživší z nás neskončil v dluzích nebo na ulici kvůli výplatě podílů dětem? Byt který jsem zdědila bude příp. po smrti manžela celý můj nebo z poloviny vyplácím naše 3 plnoleté děti? Věřím, že vlastnit byt spolu s dcerou a jejím přítelem by nedělalo dobrotu. Přemýšlela jsem napsat svůj podíl bytu v němž bydlíme na syna bydlícího s námi a zděděný byt pouze na manžela s podmínkou myslet při dědění po něm na všechny děti včetně syna s dluhy a aby mohl syn s dluhy jezdit nadále k nám domů na volno, dovolenou. Povoleno to má vlastně jen kvůli mě, že jsem se jej nechtěla vzdát. Ale to mi nepřipadá bezpečné, manželovi vše svěřit. Nemuselo by na děti nic po něm zbýt. Obávám se, že má tajné půjčky, nevím to jistě. Existuje zde nějaká rada? S pozdravem B.

  detail dotazu a odpověď
 • 4.1.2016

  Dědictví

  Dobrý den. Prosím vás mám dotaz.Moje maminka se starala o přítele co umřel přede 2 roky na rakovinu.Její první syn můj starší bratr zmanipuloval babičku a ta v době kdy děda taktéž onemocněl rakovinou ho přemluvila aby byt co bude v dědictví po prarodičích byl přepsán na něj.Mamka ted bydlí s babičkou a stará se o ní,ale jakmile babička odejde bratr jí vystěhuje.Ona nemá pak kam jít.Je to její jediná dcera a bratr je od babičky vnuk.Mamka mě požádala abych se vás zeptal jak se tomu dá bránit aby nepřišla o vše a nezískal to její první syn co je zabezpečený a nemá nic zapotřebí. Děkujeme vám předem za odpověd a možnou pomoc P.

  detail dotazu a odpověď

Položit dotaz

+