Vláda prosadila evidenci tržeb.

Elektronickou evidenci tržeb, od níž si vláda slibuje lepší výběr daní a navýšení příjmů státu až o 18 miliard korun ročně, prosadila ve středu ve Sněmovně vláda přes protesty poslanců opozičních stran ODS a TOP 09, kteří opustili sál. Až zákon projde Senátem a podepíše jej prezident, napadne ho opozice u Ústavního soudu.

Pro zákon bylo 105 poslanců ze 145 přítomných. S vládní koalicí hlasovali i dva poslanci Úsvitu a tři nezařazení poslanci zvolení původně také za toto uskupení, které se později rozštěpilo.

„Já jsem rád, že to máme konečně za sebou,“ konstatoval s úlevou po přijetí zákona ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš. „Není pravda, že elektronická evidence je zákon proti živnostníkům.“ zdůraznil. „Pevně věřím, že Ústavní soud nám dá za pravdu,“ řekl k avizované ústavní stížnosti opozice.

Opozice to vidí diametrálně jinak a vadí jí způsob, jak byla utnuta. „Co bude příští krok? Zmocňovací zákon, aby parlament nebyl žvanírna? Německo s tím má zkušenost z roku 1934,“ řekl k postupu vládní koalice předseda TOP 09 Miroslav Kalousek v narážce na nacistické Německo. Zmocňovacím zákonem se říšský kancléř Adolf Hitler stal führerem a zákony v Německu už za jeho éry nemusel schvalovat Říšský sněm.

Kalouskovi vadí, že právo vystoupit nedostalo 16 poslanců klubu TOP 09 a Starostů. „Znásilnili jste diskusi způsobem, který nemá v moderní historii obdoby,“ řekl vládě. „Ústa si zacpat nenecháme,“ prohlásil Kalousek. Spolu s ODS si bude jeho TOP 09 stěžovat u Ústavního soudu. Nového Hitlera na současné české politické scéně Kalousek nevidí, ale jeden z politiků mu prý připomíná italského Benita Mussoliniho.

„Je to černý den pro živnostníky i pro českou demokracii,“ řekl šéf ODS Petr Fiala. Jeho kolega Zbyněk Stanjura upozornil, že je to poprvé v historii českého parlamentu, kdy byla takto předčasně ukončena debata. Poslanci TOP 09 a ODS si po ukončení rozpravy vytáhli hlasovací karty ze zařízení a na protest opustili jednací sál.