Zásadní změna u přenesené daňové povinnosti

Režim přenesení daňové povinnosti (tzv. reverse charge) spočívá v tom, že povinnost přiznat DPH se přesouvá z dodavatele na odběratele. V současné době se tento režim používá pro dodání zlata, pro poskytnutí stavebních nebo montážních prací, pro dodání některých druhů odpadů a pro převod povolenek na emise skleníkových plynů.
 
Účinnost od 1. dubna 2015
Novela č. 360/2014 Sb. vložila do zákona o dani z přidané hodnoty novou přílohu č. 6, ve které je uveden seznam zboží a služeb, které může vláda svým nařízením zařadit do režimu přenesení daňové povinnosti.  Příslušné nařízení vlády vyšlo ve Sbírce zákonů pod číslem 361/2014 Sb. a většina jeho ustanovení platí od 1. dubna 2015. S účinností od 1. ledna 2015 je v nařízení vlády uvedeno pouze obchodování s emisními povolenkami. V tomto případě však nejde o věcnou změnu, protože u emisních povolenek se režim přenesení daňové povinnosti uplatňoval na základě § 92d zákona o DPH už od 1. dubna 2011.
Podle § 2 odst. 2 nařízení vlády se přenesení daňové povinnosti použije u dodání vybraného zboží, pokud celková částka základu daně veškerého dodávaného vybraného zboží překračuje částku 100 000 Kč. Tímto vybraným zbožím se rozumí:

  • kukuřice a technické plodiny, včetně olejnatých semen (např. u máku a řepky olejky) a cukrové řepy,
  • kovy, včetně drahých kovů, s výjimkou těch, na které se vztahuje zvláštní režim podle § 90 a na které se použije režim přenesení daňové povinnosti podle § 92c zákona o DPH,
  • mobilní telefony,
  • integrované obvody, jako jsou mikroprocesory a centrální procesorové jednotky,
  • přenosná zařízení pro automatizované zpracování dat (např. notebooky a tablety),
  • videoherní konzole.


Pro kovy ( kod 13) seznam v PDF, kde jsou žlutě vyznačeny výjimky